Çalıkuşu Balesi Mersin’de Sahnelenecek

Çalıkuşu Balesi Mersin’de Sahnelenecek

Mersin Devlet Opera ve Balesi, Reşat Nuri Güntekin’in ölümsüz eserinden aynı adla bale sahnesine uyarlaması olan Çalıkuşu bale eserini 31 Ocak 2015 Cumartesi günü saat 14.00’te Mersin Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle tekrardan buluşturacak.

Saadettin Kaynak,Veli Dede ve Rahmi Bey’in müziklerinin kullanıldığı, libretto ve koreografisi Merih Çimenciler’e ait eserin, dekor-kostüm ve ışık tasarımı Alexandre Vassiliev’e, ışık uygulaması ise  Tarı Deniz’e ait. Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Orkestrası ve MDOB’un tecrübeli sanatçı kadrosu ile sahneleyeceği eserde başlıca rolleri, Büşra Ay, Özlem Şenormanlılar, Ender Üçdemir, Niyazi Cingöz, Burak Serkan Cebeci, Bleda Özlem, Beatrice Parma, Özge Hoşer, Tarkan Günal, Selgan Çavdaroğlu,Tutku Barın Tümen,  Ketevan Chkhikvadze, Irakli Bakhtadze, Serbülent Biçer, Başak Özenç, Murat Koman, Berna Turhan İleri, Hasan Akyol,  Turgay Ak,  paylaşıyor. Ayrıca Eserde çocuk balesinden 9 çocuk kursiyer de sahne alacak.

Dünya Prömiyeri 6 Kasım 2003 yılında İstanbul’da yapılan , defalarca sinemaya uyarlanan ‘Çalıkuşu Balesi’nin öyküsü ise şu şekilde: Küçük yaşta anne ve babasını kaybeden Feride, teyzesinin yardımları ile Notre Dame de Sion Fransız Yatılı Okulu’nda okur. Okul arkadaşları ona ‘Çalıkuşu’ lakabını takarlar. Yaz tatillerini teyzesinin yanında geçiren Feride, teyzesinin oğlu Kamuran’a aşık olur. Zamanla aşkı karşılık bularak nişanlanırlar. Düğün günü gelen bir mektup ile Kamuran’ın, Münevver isimli bir kızla ilişkisi olduğunu öğrenir ve Feride, her şeyi ardında bırakıp kaçarak öğretmen olarak Anadolu’yu dolaşır. Çalıkuşu Feride’nin, hayatın ve Anadolu’nun gerçekliği ile yüzleşmesi kaçınılmaz bir durumdur.

Benzer Haberler